W dniu 24 października 2016 r. Gmina Górzyca podpisała z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze umowę na dofinansowanie zadania pn. „Usuwanie azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Górzyca”, które zostało zrealizowane w ramach programu priorytetowego NFOŚ i GW pod nazwą „SYSTEM – Wsparcie działań ochrony środowiska i gospodarki wodnej realizowanych przez WFOŚiGW. Część I - Usuwanie wyrobów zawierających azbest”. Łącznie Gmina Górzyca otrzymała dofinansowanie w wysokości 42.271,20 zł (50% kosztów z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i 50% z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze). W ramach zadania dokonano usunięcia wyrobów zawierających azbest z terenu 13 nieruchomości w Gminie Górzyca w miejscowościach: Górzyca, Żabice, Czarnów, Radówek, Ługi Górzyckie, Pamięcin oraz Stańsk. Zdemontowanych oraz przekazanych do utylizacji zostało łącznie 116,19 Mg odpadów azbestowych, które stanowią płyty azbestowe o powierzchni 6997,78 m2. Odpady zostały przekazane na składowisko odpadów w Dalsze 36, zarządzane przez EKO-MYŚL Sp. z o.o., Dalsze 36, 74-300 Myślibórz oraz na składowisko w Gorzowie Wlkp., ul. Małyszyńska 180, zarządzane przez INNEKO Sp. z o.o.