Na przestrzeni dziejów mamy do czynienia z rozległym dyskursem estetycznym, który pokazuje, iż sztuka pojmowana była wielorako – niekiedy jako działalność czysto kontemplacyjna lub jako narzędzie w rękach ideologii. Jednakże bez względu na to, jaką jawi się jej natura, można stwierdzić z dużą dozą pewności, iż trudno byłoby wyobrazić sobie przestrzeń artystyczną bez pierwiastka ludzkiego, gdyż to właśnie człowiek powołał do życia sztukę, zarazem dyscyplinując ją i hierarchizując w pojęciach. Tak było i w tym przypadku.

Grupa nieformalna działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury ukrywająca się pod nazwą FILANTROPKI zainicjowała „Letnie spotkania z poezją i sztuką.” Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Programu „Działaj Lokalnie VIII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie w Fundacji na rzecz Collegium Polonicum. Realizację projektu rozpoczęto latem. Wybrano koordynatora, wolontariuszy, dokonano niezbędnych zakupów oraz przygotowano projekt pod względem merytorycznym. Jednym z jego założeń były warsztaty literacko-plastyczne pod hasłem: „Tu jest moje miejsce”. Na początku września w Gminnej Bibliotece Publicznej w Górzycy pod bacznym okiem Pana Piotra Kiedrowicza pisarza bajek dla dzieci uczestnicy warsztatów poznawali tajniki sztuki pisania, rozmawiali także o pisaniu, napisaniu i wydaniu książki. Natomiast na warsztatach plastycznych z p. Krystyną Sylwestrzak i p. Katarzyną Grundo uczniowie doskonalili swój warsztat plastyczny. W dniu 9 października na sali konferencyjnej w Centrum Spotkań Polsko-Niemieckich uroczyście podsumowano projekt. Uroczystego otwarcia dokonała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Górzycy Pani Małgorzata Gniewczyńska. Swoja obecnością zaszczycili nas m.in. Wójt Gminy Pan Robert Stolarski, Sekretarz Gminy Pani Maria Palichleb, Przewodniczący Rady Gminy Pan Krzysztof Bańka, Dyrektor Zespołu Szkół w Górzycy Pani Ewa Thiemann. Spotkanie obfitowało w poezję, której strofy opiewały piękno wyjątkowych miejsc czyli … piękno naszej małej ojczyzny. Wśród nadesłanych do nas wierszy postanowiliśmy wybrać zaledwie kilka i zaprezentować je podczas spotkania. Swoje wiersze prezentowali uczniowie szkół z terenu gminy Górzyca:

•    Wiersz pt. Dziś w Górzycy -  Julia Stolarska, kl. VI SP w Górzycy
•    Bliskie memu sercu – Dominik Węgrzyn, kl.VI NSP w Żabicach
•    Tu jest moje miejsce – Maria Przemyska, kl. VI SP w Górzycy
•    Moje miejsce – zaprezentuje Filip Musiałowski, uczeń kl. V SP w Górzycy
•    Tu jest moje miejsce…- Górzyca moją ostoją – Julia Sulmińska, kl. IV SP w Czarnowie
•    Kasia i jej miejsce – Julia Mikołajczyk, kl. V SP w Górzycy
•    Wiersz pt. Tu jest moje miejsce – Wiktoria Luberda, kl. V SP w Górzycy
•    Wiersz pt. Moje ukochane Żabice – Klaudia Kopera, kl. VI NSP w Żabicach
•    To moje miejsce – Maciej Krawczuk, kl. IV SP w Górzycy •    Wycieczka po Górzycy – Agata Szary, kl. VI SP w Górzycy

Autorzy wierszy otrzymali nagrody z rąk Pana Piotra Kiedrowicza- gościa specjalnego. Dodatkowo wyróżnienia otrzymały następujące osoby: Jakub Pieczątkiewicz,  Julia Hytry, Natalia Dyś, Konrad Burzyński, Adrianna Bogucka, Oliwia Gnach, Eryk Ćwiek, Anastazja Łapo, Dominik Chełpa, Kamil Szczerbin. Spotkanie uświetnili swoimi występami członkowie Górzyckiej Kapeli Ludowej, zespołu „Młodzi duchem” oraz urocza wokalistka Alicja Biernat ze SMOK Słubice.

W realizację naszego projektu włączyły się osoby, które wsparły nas w działaniach swoim doświadczeniem i profesjonalizmem, a przede wszystkim życzliwością i dobrym słowem.   Z tego miejsca kierujemy gorące podziękowania do Pana Piotra Kiedrowicza,  Pani Magdaleny Kowaleczko  i Pani Agnieszki Pilarskiej oraz Pani Edyty Kozłowskiej, Krystyny Sylwestrzak, Marii Syktus, Joanny Michałowskiej, Katarzyny Grundo, Ilony Szymanowskiej, Moniki Makary i Magdy Chomicz. Dziękujemy także wszystkim tym, którzy na swoim terenie zmotywowali dzieci i młodzież do sięgnięcia po przysłowiowe pióro i pędzel. Równie gorące podziękowania za wsparcie projektu kierujemy do Pani Prezes Fundacji na rzecz Collegium Polonicum Magdaleny Tokarskiej. Spotkanie zwieńczono  wspólnym poczęstunkiem w trakcie którego można było zapoznać się z twórczością i  pięknymi pracami plastycznymi naszych najmłodszych adeptów władania piórem i pędzlem.

Anita Podgórska – instruktor ds.. działalności kulturalnej.