11 września 2014 r. w Urzędzie Miasta w  Witnicy nastąpiło podpisanie listu intencyjnego przez włodarzy Gmin: Kostrzyn nad Odrą, Słubice, Cybinka, Rzepin, Ośno Lubuskie, Górzyca, Słońsk i Witnica w sprawie wyrażenia woli zawiązania zinstytucjonalizowanej formy współpracy zwanej Subregionem G-8. Podpisanie listu intencyjnego zwieńczyło okres blisko półrocznych przygotowań i współpracy samorządów w celu możliwości pozyskania środków finansowych z nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020 m.in. na zespolenie ścieżek rowerowych, ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery poprzez termomodernizację budynków użyteczności publicznej, jak również rozwój infrastruktury edukacyjnej.

W ramach współpracy została opracowana Strategia Rozwoju Subregionu G – 8, w której obok diagnozy obszaru wsparcia znalazły się fiszki projektowe przedstawiające priorytetowe zadania inwestycyjne obszaru G – 8. Powstały dokument jest pierwszym krokiem do rozmów z Zarządem Województwa Lubuskiego na temat możliwości otrzymania  środków  finansowych z Kontraktu Lubuskiego. Kolejnym etapem będzie ocena dokumentów przez Zarząd Województwa Lubuskiego i udział w negocjacjach. O dalszych etapach przedsięwzięcia będziemy Państwa informować.